IWCI: Avrupa

IWCI: Avrupa

Dünya Şampiyonası’ndan sonra düzenlenen en büyük turnuvalardan biri olan Sezon Ortası Özel Turnuvası’na (MSI) çok az bir süre kaldı. NA LCS, EU LCS, LCK, LPL ve LMS mevsim şampiyonları MSI’a doğrudan katılacakken, son takım ise ülkemizden SuperMassive’in de katılacağı IWCI turnuvası ile belirlenecek.

IWCI’ye 8 farklı bölgenin takımı katılım gösterecek. Bu bölgeler ise Türkiye, Bağımsız Devletler Topluluğu, Brezilya, Japonya, Latin Amerika Güney, Latin Amerika Kuzey, Okyanusya ve Uzakdoğu Asya. Bu yazımızda turnuvaya Avrupa’dan katılacak olan Hard Random ve SuperMassive’in son durumunu, güçlü ve zayıf yanları ile takımlarda dikkat edilmesi gereken oyuncuları inceledik.

Hard Random

IWCI 2016’ya Avrupa’dan katılacak takımlardan olan Hard Random, uluslararası sahneye hiç de yabancı değil. 2014 ve 2015 Wildcard turnuvalarına da katılan HR, ligde de oldukça başarılı bir mevsim geçiriyor. 2014 Yaz Mevsimi’nden beri gerçekleşen tüm StarLadder turnuvalarını şampiyonluk ile tamamlayan takım, geçtiğimiz yılki kadrosunu geliştirerek bu yıl Dünya Şampiyonası’na gitmeyi hedefliyor. Geçtiğimiz mevsim Kira ve Smurf dışındaki tüm oyuncularını takımdan gönderen HR, bu iki taşıyıcının etrafında etkili bir kadro kurmayı başardı.

Mevsim finalinde, yeniden bir League of Legends takımı kuran efsanevi Team Empire ile karşılaşan ekip, rakibini 3-1 gibi rahat bir skor ile eleyerek IWCI’ye özgüvenli bir şekilde geliyor. Takımın yıldızı 2015 yılında düzenlenen All-Star etkinliğine de katılan Kira olarak gözükse de, arka planda önemli işler başaran takımın ormancısı PvPStejos ve nişancısı aMiracle, Hard Random’un başarısında önemli bir paya sahip. Ligde bir maç kadrolarındaki problemlerinden dolayı oynayamayan ve mağlup sayılan takım, geri kalan iki mağlubiyetini ise Vega Squadron ve Team Empire’dan aldı. Hard Random’ın ligi domine ettiğini ve kaybettiği maçlarda dahi etkileyici bir performans gösterdiğini söyleyelim.

Takımın güçlü yanları

Metaya rahatlıkla ayak uydurabilen takımın en güçlü yanı kesinlikle makro oyunu çok iyi bir şekilde oynamaları. Koridor değişikliklerinde genellikle rakiplerinden daha proaktif bir performans sergileyen HR, rakip takımın baskı yapılacak noktalarını çok iyi belirliyor. Önde olduğunun her zaman farkında olan ve buna göre pozisyon alan takım, ne zaman savaşması ya da rotasyon yapması gerektiğini biliyor.

HR makro oyunu oynamakta iyi olsa da, daha çok takım savaşı odaklı bir takım. Uzun ve stratejik karşılaşmaları sevmeyen HR, ufak bir avantaja sahip olsa bile rakip takımı savaşmaya zorluyor. Baron’un totem kontrolü rakip takımda mı? Hiç problem değil. Takım eğer altında ya da harita baskısında önde ise, Baron için net bir şekilde savaşacaktır. Bir nevi sabırsız sayılabilecek bu oyun anlayışı, şu ana kadar HR’nin başarısının temel taşlarını oluşturuyor.

Takımın bir diğer güçlü yanı ise oyuncuların koridor aşamasını akıllı bir şekilde oynaması. Solo koridor oyuncuları takımın yıldızı, evet, fakat takımın alt koridor ikilisi olan aMiracle ve Likkrit takımın agresiflik seviyesini doğru bir şekilde dengeliyor. Agresif oynayarak rakip takımın dikkatini çeken ikili, takımına Vadi’nin geri kalan bölümlerinde oyun yapmak için fırsat yaratıyor. IWCI’de koridor değişikliklerinin gerçekleşeceği hemen hemen kesin olsa da, standart koridorların oynanabileceği ihtimalini de göz önüne alarak, aMiracle-Likkrit ikilisinin turnuvada daha büyük bir etki yaratabileceğini unutmamak gerekiyor.

Takımın zayıf yanları

Hard Random agresif ve aşırı baskın oynayan bir takım. Ligde bu agresifliğe karşılık verecek takım sayısı az olsa bile, IWCI’de bu oyun tarzı takımın zaafı olabilir. Doğru kompozisyon ile verilecek bir cevabın takımın dengesini bozacağı hemen hemen kesin. Örneğin, oyun sonuna doğru güçlenen şampiyonlar ile dolu bir kompozisyon ve doğru rotasyonlar, HR’yi panik kararlara ve yanlış takım savaşlarına itiyor.

Takımın bir diğer zayıflığı ise oyunun ilk dakikalarında geriye düştüklerinde konsantrasyonlarının ve karar verme mekanizmalarının bozulması. Mevsim finalinde yenildikleri tek maçta rakipleri Team Empire, ilk 15 dakikada ormancıları ve Işınlan büyüleri ile proaktif oyunlar kovalamış ve ödülünü almıştı. Geriye düşen HR ise rakibine haritanın farklı bir bölgesinde cevap verememiş, dolayısıyla maçı kaybetmişti.

Önemsiz gözükse de, belirli anlarda kritik rol oynayan bir diğer zayıflık ise tecrübe. Kira ve Smurf’ün uluslararası deneyimi bulunsa da, takımın geri kalanının böyle bir tecrübesi yok. Elbette bu iki oyuncu takıma yön gösterecek ve stresi önleyecektir. Fakat baskı altında tecrübesizliğin de verdiği cesaret ile oyunlar yapmaya çalışan bir HR, IWCI’de başarılı olamayacaktır.

Dikkat edilmesi gereken oyuncular

Hard Random takımı sezon içerisinde bir bütün olarak çok iyi performans gösterdi. Fakat mevsim boyunca öne çıkan iki oyuncu bulunuyor: Kira ve aMiracle.

All-Star etkinliğinde de mücadele gösteren Kira, takımın mekanik olarak en iyi oyuncusu. Hatta, LCL’in en iyi orta koridor oyuncusu olduğunu söyleyebiliriz. İnanılmaz bir koridor safhası geçiren Kira, suikastçı şampiyonlardansa kontrol büyücülerini daha çok seviyor. Lig finalinde oynanan dört karşılaşmanın üçünde Azir seçen Kira, şampiyonluğun kazanılmasında büyük rol oynadı. Ormancısı ile sinerjisi de üst düzey olan oyuncu, takımının en önemli hasar kaynağı.

Takıma bu yıl katılan aMiracle ise Kira’ya en çok yardım eden ve mekanik olarak Kira ile hemen hemen aynı düzeyde olan bir oyuncu. Lig aşamasında 6.37 KDA tutturan aMiracle, takımının kaynaklarından çok fazla yararlanmayarak maksimum faydayı sağlayan bir nişancı. Oyuncunun en sevdiği ve etkili olduğu şampiyon ise Kalista olarak göze çarpıyor.

SUPERMASSIVE

IWCI 2016’ya Avrupa’dan katılacak ikinci takım ise Türkiye Şampiyonluk Ligi’ni de temsil edecek olan SuperMassive. 2016 Kış Mevsimi’nin başında kurulan takım, ligin yıldız oyuncularını transfer etmiş ve adeta bir “rüya takım” oluşturmuştu. Kış Mevsimi Finali’nde Beşiktaş.Oyunhizmetleri ile mücadele eden takım, rakibini 3-1 skoru ile geçti ve şampiyon oldu.

Sezon başındaki büyük beklentileri hemen karşılayamayan SuperMassive, lig ilerledikçe performansını geliştirebildi. Takım için dönüm noktası ise lig sonunda HWA ve Beşiktaş.OHM ile oynadığı tiebreaker karşılaşmalarıydı. Koç Hatchy’nin gelmesiyle beraber performansında ciddi bir artış gözlenen ekip, sezon başındaki beklentileri tiebreaker maçlarında karşılamaya başladı diyebiliriz. Ardından ligimizi altıncı bitiren Team Turquality’yi eleyen takım, ligi sürpriz bir şekilde ikinci bitiren Team Aurora’yı yarı finalde eleyip Kış Mevsimi Finali’nde oynamaya hak kazandı. Favori olarak gösterildiği finalleri kazanan SuperMassive, kurulduğu ilk anda olmasa da mevsim finallerindeki etkileyici ve baskın performansıyla korkutucu bir takım olduğunu kanıtladı. Tecrübeli oyunculardan oluşan kadrosu ile dikkat çeken takımdaki tek çaylak oyuncu ise Achuu. Pasif oyunu ile çokça eleştirilen oyuncunun da Dumbledoge ile sinerjisini arttırdıktan sonra etkili bir hasar kaynağına dönüştüğünü belirtelim.

Takımın güçlü yanları

Tıpkı Hard Random gibi SuperMassive’in de en etkili yanı makro oyunu. Stomaged’in oyunun ilk dakikalarında haritayı iyi bir biçimde kontrol etmesi ile oyun yapma olanağı yakalayan SuperMassive, bu fırsatları eline geçirdiğinde harcamayan bir takım.

Takımın sinerjisinin ve mentalitesinin güçlü olması, SuperMassive’i zor bir rakip yapmakla beraber, stratejik anlamda da kontrol edilemez bir 5’li haline getiriyor. Yukarıda bahsettiğimiz fırsatların oluşmasındaki en büyük etken ise Stomaged ve Dumbledoge. Haritayı çok iyi okuyan bu iki oyuncu, ya tek başlarına ya da beraber harita üzerinde çok iyi bir baskı kuruyor. Özellikle Dumbledoge’un oyunun ilk dakikalarındaki baskınları, takımın ihtiyacı olan o küçük avantajları yaratıyor. Öte yandan Stomaged ise agresif ormancı seçimlerinin hakkını veriyor.

Yine HR örneğinden devam edersek, SuperMassive çok da fazla risk almayı sevmeyen bir takım. Takımın lehine sonuçlanmayacak oyunları erteleyen ve güvenli olmadığı sürece bu oyunları yapmayan SuperMassive, nispeten pasif oyunu seviyor. Takımın savaş mekanikleri harika olsa da, SuperMassive’in Hatcy’nin gelişinden itibaren yüksek risk - yüksek ödül mentalitesinden uzaklaştığını söyleyebiliriz. Öte yandan takımın önemli bir silahı ise geleneksel olmayan şampiyon seçimleri. Bunun en güzel örneklerini mevsim finallerinde yapılan üst koridor Karma ve destek Elise ile gördük. Şampiyon havuzu oldukça geniş oyunculara sahip olan SuperMassive’in zor seriler için sakladığı geleneksel olmayan seçimlerin varlığı hemen hemen kesin.

Takımın zayıf yanları

SuperMassive takım olarak büyük bir gelişim gösterse de önemli iki zaafı bulunuyor. Ligimizde 6 oyuncu ile oynayan tek takım olan SUP, gerektiği zaman üst koridor oyuncularını değişmeli kullanıyor. Zaaflardan ilki ise üst koridor oyuncularının oyun içinde yaptığı hatalar. İster Thaldrin, ister fabFabulous olsun, iki oyuncu da haritada gerekli yerlerde totem olmadığı zamanlar koridorlarında açılma hatasına düşüyor. Bu küçük bir zaaf olarak gözükse de, doğru strateji ile çok kolay istismar edilebilir. Ligde de birçok kez gördüğümüz üzere üst koridor oyuncusu oyundan düştüğünde takımın planları bozuluyor ve karşılaşma mağlubiyet ile sonuçlanıyor.

SuperMassive’in diğer bir zayıf noktası ise baskıya her zaman gerektiği gibi cevap vermemeleri ve altında ezilmeleri. Temsilcimizin agresif ve oyunu kontrol etme eğilimindeki tarzı, bazı durumlarda geri tepebiliyor. Rakibin Baron çağrısına karşılık fabFabulous’un ayrık ittirme kumarı, çaresizlikten kaynaklanan Baron denemeleri, zorlama takım savaşları, lig boyunca ortaya çıkan aşırı stresin doğurduğu yanlış kararlardan.

Dikkat edilmesi gereken oyuncular

Takımda herkesin büyük oyunlar yapabilme potansiyeli olsa da, üç oyuncunun SuperMassive’te öne çıktığını söylemeliyiz: Naru, Dumbledoge ve fabFabulous.

Ligimizin en iyi oyuncularından olan Naru, SuperMassive’in en büyük "oyun yapan" ismi. Deneyimli orta koridor oyuncusu, rakibini cezalandırma konusunda oldukça başarılı. Seçtiği şampiyonların avantajını çok iyi kullanan Naru, ligde de takımını sırtlayan oyunculardandı.

Şampiyonluk Ligi’nin en iyi destek oyuncularından olan Dumbledoge ise SuperMassive’in en etkili silahı. Ligde ilk defa Trundle’ı destek rolünde oynayan oyuncu olan Dumble, bu yıl destek Elise ile de rolüne farklı bir yaklaşımda bulunmuştu. Dumbledoge’un en önemli özelliği ise harika baskınlar yapması. İlk 15 dakikada neredeyse koridorunda hiç durmayan oyuncu, orta koridora yaptığı baskınlar ile tanınıyor.

Takımın yedek oyuncusu olan fabFabulous ise SuperMassive’in sürpriz silahı. Oynadığı karşılaşmalarda takımını olumlu bir şekilde etkileyen ve SuperMassive’in baskıya verdiği cevapta genellikle başrol oynayan oyuncu, IWCI’de SuperMassive’in gizli kozu olacaktır.