IWCI: Doğu Yakası

IWCI: Doğu Yakası

2016 Sezon Ortası Özel Turnuvası’na (MSI) katılacak Wildcard bölgesini belirleyecek olan 2016 Uluslararası Wildcard Özel Turnuvası’na (IWCI) giden takımlar belli oldu. Geçtiğimiz senelerde ülkemizin de ev sahipliği yaptığı bu turnuvada bu sene ülkemizi SuperMassive temsil edecek. Turnuvanın ilk iki günü tam bir doğu turuna çıkacak olan takımımız sırasıyla Okyanusya temsilcisi The Chiefs eSports Club, Uzakdoğu Asya ligi temsilcisi Saigon Jokers ve Japonya temsilcisi DetonatioN FocusMe ile karşılaşacak. Şimdi bu takımları yakından tanıyalım.

THE CHIEFS ESPORTS CLUB

Kısaca Chiefs olarak bilinen Okyanusya temsilcisinin kadrosu üst koridorda Swip3rR, ormanda Spookz, orta koridorda Swiffer, nişancı rolünde Raydere ve destek rolünde EGym’den oluşuyor.

Buraya nasıl geldiler?

Chiefs bize yabancı bir takım değil. 2015 yılında yapılan iki IWCI turnuvasında da rakibimiz olan takım kolay lokma gibi gözükse de geçmişte hep yolumuza taş tıkayan ekip oldu. Beşiktaş eSports Club’ın katıldığı IWCI’de grup aşamasında neredeyse temsilcimiz yerimize üst tura çıkacak olan takım olacaklardı. Sezon sonu yapılan IWCQ’da ise Dark Passage’dan kopardıkları sürpriz galibiyet ile temsilcimiz yerine grup aşamasında bir üst tura çıkan takım olmuştu. Yeni sayılan Okyanusya liginde şu ana kadar dominant bir görüntü sergileyen takım 2015 yılında Okyanusya’da toplanabilecek ne kadar başarı varsa toplamıştı. Hem lig hem de mevsim finallerinde her zaman birinci olan takım bu sene sevenlerini şaşırtarak lig aşamasını ikinci sırada tamamladı. Mevsim finallerinde de yarı finali rahat geçse de finalde normal sezonun birincisi Legacy eSports’a neredeyse 2-0 öndeyken maçı hediye edecekti. 3-2 lik bir seri ile şampiyonluğa ulaşan takım böylece IWCI 2016'ya katılmaya hak kazandı.

En güçlü yanları

Takımın iki önemli güçlü yanı var. Bunlardan ilki tam bir aile hüviyetine sahip olması. Chiefs şu anda hala en uzun süre kadrosunu bozmayan League of Legends takımı rekorunu elinde tutuyor. Tam 608 gün boyunca aynı kadro ile oynayan takım geçen sene destek oyuncusu Rosey’in üst koridorda oynamak için Sin Gaming’e geçmesiyle bu rekoru daha da uzatma şansını kaybetti. Yaklaşık 1000 gün boyunca beraber oynadığı alt koridor partneri Raydere’nin hasretine dayanamamış olacak ki geri dönen Rosey şu anda Chiefs takımının yedekleri arasında. Takımdaki bu aile havası ve aşinalık sayesinde anlaşmak için konuşmaya ihtiyaç bile duymayan takım SuperMassive gibi yeni kurulan takımların karşısında bu avantajının meyvelerini toplayabilir. Chiefs’in ikinci güçlü olduğu nokta ise kendini hafife alan takımlara karşı cezayı kesebilmesi. Evet, kağıt üzerinde Okyanusya diğer liglere göre birkaç adım geride ama oyuncular Sihirdar Vadisi’ne adım attıklarında bu farkın önemi kalmıyor.  İlk katıldığı uluslararası turnuva olan IWCI 2015’te grup aşamasında terör estiren INTZ karşısında sürpriz bir galibiyet almalarının ve son maçlar öncesi gruptan çıkma ihtimalinin %80 olarak görülmesinin bir tesadüf olmadığını IWCQ’da gösterecekti Chiefs. Dark Passage, Bangkok Titans ve DetonatioN FocusMe takımlarının olduğu gruptan lider çıkan takım finalde Bangkok Titans’a yenilmese Dünya Şampiyonası’na giden takım onlar olacaktı. Oyuncu bazında bakarsak ise ormancı Spookz tam kendisine uygun bir metada oynayacak. Önlem alınmazsa karşı ormancıyı yapacağı baskınlarla zorlayabilir. Asıl bahsedilmesi gereken ise alt koridor uyumu. Son derece formda olan Raydere, mevsim finalinde yaptığı beşte beş ile IWCI 2016’nın en iyi nişancılarından biri olabileceğini gösterdi.

En zayıf yanları

Takımın en zayıf yanı şüphesiz içinde bulunduğu konum. Uzun süre kendisine ait bir sunucuya sahip olamayan Okyanusya oyuncuları yüksek ping ile diğer sunucularda oynamak zorunda kaldı. Uluslararası turnuvalara da Wild Card turnuvaları hariç katılamayan takımın kendini yeteri kadar geliştirebildiğini söylemek güç. Kendilerini geliştirebilecekleri bir diğer yer olan yerel ligde de uzun süre rakipsiz olan takımı iteleyecek bir ezeli rakip, ebedi dosta sonunda Legacy eSports ile kavuşmuş olsalar da şu an hala normal sezonda ve mevsim finallerinde aldıkları yaraları sarmakla meşguller. Oyuncu bazında ise üst koridor oyuncusu Swip3rR ve orta koridor oyuncusu Swiffer’in şampiyon havuzu henüz son metaya yetişememiş gibi duruyor. Hala eski güvenilir seçimlerine sarılan bu oyuncular seçim ekranında yapılacak akıllı hamlelerle alt edilebilir konumdalar.

SAIGON JOKERS

Garena liginde mücadele eden Vietnamlı bir takım olan Saigon Jokers kalabalık bir kadroyla maç yapan ekiplerden. Üst koridorda Auzeze ve Row, ormanda Jinkey, orta koridorda Lovida ve Warzone, nişancı rolünde Celebrity ve Slay, destek rolünde de Tsu ve RonOP yer alıyor. Kritik maçlara ve mevsim geneline baktığımızda ise IWCI 2016’da Row-Jinkey-Lovida/Warzone-Celebrity ve Tsu şeklinde bir kadroyu sıklıkla göreceğimizi söyleyebiliriz.

Buraya nasıl geldiler?

Saigon Jokers, uzun süreden beri League of Legends’i takip edenler için yabancı bir takım değil. Sezon 2 Dünya Şampiyonası sırasında o zamanların güçlü takımı Dignitas’ı grupta yenilgiye uğratan Saigon Jokers’ın bu başarısı hala Dünya Şampiyonları’nda yaşanan en büyük sürprizlerden biri olarak gösteriliyor. 2012 yılında Vietnam’daki elemelere katılan 2000’den fazla kişi arasından seçilen 10 kişilik kadroyla kurulan Saigon Jokers, Garena liginde ve çevre turnuvalarda pek çok başarı elde etmiş bir takım. Geçen sene Saigon Jokers takımının eski oyuncuları tarafından kurulan kardeş takım Saigon Fantastic Five, Bangkok Titans’ı yenmesine rağmen vize sorunları nedeniyle IWCI 2015’te Garena ligini Bangkok Titans temsil etmişti. 2015 IWCQ’ya katılmak için ise bu defa finalde Bangkok Titans’ın karşısında Saigon Jokers vardı. 3-1’lik seri sonrası 2015 IWCQ’da Garena ligini temsil eden takım Bangkok Titans oluyordu. Bu sene yine IWCI 2016 için finalde Bangkok Titans ile karşılaşan Saigon Jokers bu defa kazanan takım oldu.

En güçlü yanları

Şüphesiz takımın geniş kadrosunu takımın en güçlü yönü olarak gösterebiliriz. Normalde yedek oyuncularla oynamak riskli olduğundan çoğu takım tarafından bu taktik tercih edilmez. Geniş rotasyon bir takımı rezil de eder vezir de. Ancak Saigon Jokers için bu durum takım ilk kurulduğu günden beri normal. 10 kişilik rotasyonun en eski kullanıcılarından biri olan takım bu durumu en az risk en fazla ödül oranıyla kullanıyor. Sürekli değişen metada bir oyuncunun şampiyon havuzuna güvenmektense iki oyuncunun şampiyon havuzundan faydalanmak daha mantıklı. Bu durum aynı zamanda değişik taktikler kullanmak için de takımın elini güçlendiriyor. Dürtme kompozisyonu, kuşatma kompozisyonu, aradan bir şampiyonu ayıklama kompozisyonu ve wombo kombo gibi değişik yöntemleri kullanabilecek esnek bir kadroya sahip olmak büyük turnuvalarda önemli bir avantaj. Oyuncu bazında ise Celebrity’ye özel bir yer açmamız lazım. Defansif oyunu ile bilinen Celebrity çoğu maçı hiç ölmeden tamamlıyor. Tam bir minyon biçme canavarı olan Celebrity koridorda oyun yapma işini genelde partneri olan Tsu’ya bırakıyor. Eski bir nişancı olan Tsu ise partneri Celebrity’nin koridordaki pasifliğini kapamakla ve oyun sonunda onu tam bir ölüm makinesine dönüştürmekle görevli. Bir diğer bahsetmemiz gereken oyuncu da takımın tek değişmeyen elemanı ormancı Jinkey. Geniş şampiyon havuzu sayesinde meta değişse de ormanda dominasyonunu sürdüren Jinkey, Saigon Jokers’in başarısında büyük pay sahibi.

En zayıf yanları

Bu takımın en güçlü yanları aynı zamanda en zayıf yanları gibi gözüküyor. Garena’da lig aşamasını 4. sırada tamamlayan Saigon Jokers, esnek bir takım olsa da ligde pek sağlam bir görüntü sergileyemiyor. Evet, bu takım 3 ya da 5 maç üzerinden yapılan karşılaşmalarda son derece etkili ve sürpriz yaratan bir ekip, ancak karşısındaki takım ona önlem aldığında çok zorlanıyor. Tek maç üzerinden yapılan maçlarda ise şaşırtma taktikleri ve sürprizlerden ziyade oyuncuların bireysel performansları ve takım uyumu daha ön plana çıkıyor. O yüzden gruptan çıktıktan sonra kaplana dönüşecek olan Saigon Jokers’i grup aşamasında henüz minik bir kedicikken durdurmak en mantıklı çözüm olabilir. Ayrıca Garena liginin diğer liglere göre daha kapalı yapısı ve pek çok değişikliğin geç yansıması da Saigon Jokers’in bir başka zayıf noktası. Pek çok maçta Ekko ve Kindred gibi metanın güçlü şampiyonlarını ilk seçim hakkı onlarda olmasına rağmen yasakladıklarını görebiliriz. Oyuncu bazında ise üst koridordaki iki oyuncu da Ekko ve Gragas önceden hiç oynanmadığı için bu şampiyonlara hala alışma dönemindeler. Takımın skor yükünü taşımada da orta koridor oyuncuları daha çok destek gibi davrandıkları için ormancı ve nişancılara büyük yük düşüyor. Özellikle Jinkey skora yönelik bir ormancı almazsa tüm takım Celebrity’nin ellerine bakabiliyor. Bu durumda Tsu’nun koridor safhasındaki agresif oyununu cezalandırmak galibiyetin kapılarını aralayacaktır.

DETONATION FOCUSME

Her IWCI’de karşımıza çıkan DetonatioN FocusMe IWCI 2016’ya önceki turnuvalara göre ciddi değişikliklerle geliyor. Takımın orta koridoru yakından tanıdığımız Ceros’a emanet. IWCI 2015’te nişancı rolünde izlediğimiz Yutaproid, adını Yutapon olarak değiştirip üst koridora geçti, takımın nişancı rolüne Zerost getirildi. Kalan iki rolde ise iki tane Koreli görüyoruz. İki eski SBENU Sonicboom oyuncusu Catch ve viviD (artık Eternal adını kullanıyor) sırasıyla DetonatioN FocusMe’nin ormanında ve desteğinde olan isimler.

Buraya nasıl geldiler?

Otoriteler tarafından takımımız ile beraber IWCI 2016’nın en büyük favorileri arasında gösterilen DetonatioN FocusMe, League of Legends ile ilgilenen birinin duyma ihtimali çok yüksek olan bir takım. Wild Card turnuvalarının müdavimi olmaları bir yana 2014 Dünya Şampiyonası’nda ikinci olan Star Horn Royal Club gibi ünlü bir takımın kardeş takımı olarak onları seçmesi kesinlikle tesadüf değil. Normalde Japonya’dan iddialı bir eSpor takımı çıkmasına alışık değiliz. Genelde JRPG türü oyunlar Japonya oyun pazarını işgal eder ama League of Legends ile tanıştıktan sonra bu inat kırılmış gibi görünüyor. Yeni kurulan Japonya ligi LJL’yi şimdiye kadar domine eden DetonatioN FocusMe’nin kurulduğundan beri birincilik dışındaki tek derecesi 2015’in ikinci yarısındaki ikincilik. Onun intikamını da ezeli rakibi Ozone Rampage’ı finalde yenerek alan DetonatioN FocusMe, şimdiye kadarki en dominant mevsimini bu sezon yaşıyor. Hemlig aşamasında hem de mevsim finallerinde tek bir maç bile kaybetmeyen DetonatioN FocusMe, IWCI 2016’ya yine ezeli rakibini 3-0’lık net bir skorla yenerek gelmeyi başardı.

En güçlü yanları

DetonatioN FocusMe’nin en güçlü yanları sahip olduğu oyuncular. Hem bireysel hem de takım oyununda çok iyiler. Takımın yıldızı tartışmasız Ceros. Westdoor gibi bazı özel oyunculara belli şampiyonlar sürekli yasaklanır. Buna saygı yasaklaması diyebiliriz. Ceros için de bu şampiyon Zilean. Daha GBM NA sahnesine getirmeden önce Zilean orta koridoru sık sık oynayan Ceros, rakiplerinin yasaklama haklarından birini kendi üzerine çekebiliyordu. Günümüzde şampiyon havuzunu çok genişleten Ceros IWCI 2016’da en tehlikeli orta koridorlardan biri olacak. 2015’te Dark Passage karşısında Gankplank ile yaptığı beşte beş gibi bir performansı gösterebilir mi bilinmez. Ancak ona destek çıkan Koreli ikili sayesinde şansı yüksek. Bu iki Koreli de DetonatioN FocusMe’nin bu seneki başarısında büyük pay sahibi. Normalde LCK gibi üst düzey bir ligden Koreli oyuncu transfer edildiğinde adı konulmamış bir kural olarak Koreli oyuncuların takıma uyum sağlaması beklenir ve o süreçte bir iki maç kaybedebilir. Ama ülkelerin yakın olmasından mıdır bilinmez Catch ve Eternal makine gibi çalışmaya geldikleri günden itibaren başladı. Takımın skor yükünün bir kısmını da üstlenen Catch ve Zerost’a adeta birkaç seviye atlatan Eternal ile DetonatioN FocusMe tam bir dehşet makinasına dönüştü.

En zayıf yanları

Bu takımda da en zayıf yan yine en güçlü yanları: Oyuncuları. Ceros ve Yutapon dışındaki oyuncular her ne kadar yetenekli olduklarını kanıtlasalar da hiçbirinin büyük turnuva deneyimi yok. Ceros ve Yutapon için de IWCI ve 2013 yılında gittikleri IEM – Singapur dışında yok denecek kadar az. Bunların dışında şimdiye kadar çok sayıda oyuncu değiştirdiklerini de belirtmek lazım. Daha bu senenin başında bile üst koridor oyuncusu olarak BonziN ile maçlara çıktıklarını ve Yutapon’u yedeğe attıklarını da göz önünde bulundurursak bu takım için yeni kurulmuş diyebiliriz. Üstte bahsettiğimiz diğer iki takımın aksine de kadrosunda yabancı oyuncu bulundurmaları dil bariyerine takılacaklarının da göstergesi. Yine en büyük engellerden biri olarak da bulundukları Japonya ligini sayabiliriz. Saydığımız zayıflıklara rağmen Japonya ligini domine etmeleri yeterince test edilmemelerinden kaynaklanıyor. Eğer bu başarılarına ve otoritelerin kendilerini favori göstermesine fazla güvenirlerse turnuvada hayal kırıklığına uğrayabilirler. IWCI 2016’da kolay takım yok ve kimse onlara kupayı altın tepside vermeyecek.

 

Yiğit profesyonel oyuncu olamayınca profesyonel oyuncuları izleyeyim bari diyen biri. ARAM pentacısı.