IWCI: Latin Esintileri

IWCI: Latin Esintileri

Hafta sonu başlayacak ve Meksika’nın ev sahipliği yapacağı 2016 Uluslararası Wildcard Özel Turnuvası’na (IWCI) çok az bir süre kaldı. Kazananın Sezon Ortası Özel Turnuvası’nda (MSI) Wildcard ülkelerini temsil etme hakkı kazanacağı turnuvaya dünyanın çeşitli bölgelerinden sekiz takım katılacak. Bu yazıda bunlardan Brezilya temsilcisi INTZ e-Sports, LatAm Kuzey temsilcisi Lyon Gaming ve LatAm Güney temsilcisi Isurus Gaming’i inceleyeceğiz.

INTZ

IWCI 2015'ten tanıdığımız INTZ, bu sene de Brezilya’da 1. Etap’ta şampiyonluğa ulaşarak IWCI’ye katılmaya hak kazandı. Son IWCI’de Beşiktaş’a elendikten sonra kadro değişiklikleriyle 2. Etap’a giren INTZ, finalde paiN Gaming’e 3-0 yenilerek Dünya Şampiyonası’na katılma şansını kaybetti.

Başarısız sezonun ardından üst koridorda Yang, ormanda Revolta, orta koridorda tockers, nişancı pozisyonunda micaO ve destekte de Jockster ile eski kadrolarına geri döndüler. INTZ, mevsimi finaldeki rakibi Keyd Stars’ın 5 puan arkasında bitirmesine rağmen mevsim finallerinde tecrübesini gösterdi ve önce Operation Kino’yu 3-1 ile daha sonra da Keyd Stars’ı 3-0 ile geçerek şampiyonluğa ulaştı.

Güçlü yanları

Hatırladığımız saldırgan yapısından hiçbir şey kaybetmeyen INTZ’in en güçlü yanı, fırsat buldukları anda 5 kişi olarak tetiği çekmekten çekinmemeleri. Takımın 5 oyuncusu da aynı saldırganlık düzeyinde olunca, yanlış olabilecek kararlarda bile önde çıkmayı başarabiliyorlar. Tam olarak iki ucu keskin kılıç olarak tanımlayabileceğimiz takım, kendilerine zarar verme pahasına saldırıya geçebiliyor ve genellikle bundan zarar görmeden sıyrılabiliyor.

Hızlı şekilde 5 kişi toplanabilen INTZ, hiç beklenmeyen anlarda rakibin tepesine çökebiliyor. Metanın sabırlı oyununa ayak uydurmamış olmaları, onları tahmin edilemez bir hale getiriyor. Özellikle stratejik hamlelerle geçen oyunun erken aşamasını bir savaş alanına çevirerek, maçı istedikleri hale sokabiliyorlar.

En zayıf yanı

Yukarıda saydığım her şeyin INTZ’in aleyhine işleme şansı da var. Son katıldıkları IWCI turnuvasında, erken oyundaki saldırgan yapıları sayesinde kartopu etkisini de arkalarına alarak finale kadar çıkmışlardı. Fakat koridor değişiklikleri, görüş savaşları, kule takasları ile adeta bir satranç oyununa dönüşen oyun yapısında, düşünmeden yapılan her agresiflik çok ağır şekilde cezalandırılıyor. CBLoL finalinde rakibine erken oyunda gereksiz avantajlar verip bundan paçayı kurtarabilen INTZ’i, diğer IWCI ekipleri bu kadar kolay cezasız bırakmayacaktır.

Fakat bunun dışında INTZ’in daha bariz bir zayıflığı var. Artık hepimizin farkında olduğu gibi League of Legends bir görev oyunu. Ancak INTZ oyuncuları çoğu zaman kan hırsları sebebiyle bu gerçeği göz ardı edebiliyor. Görev yapabilecekleri ve görüş alabilecekleri yerlerde skora öncelik veren takım, istedikleri skorları alamayınca büyük sorunlar yaşayacaktır.

Dikkat edilmesi gereken oyuncular

INTZ tarafında oyunun iki ayrı safhasında iki farklı oyuncu dikkat çekiyor. Yang, oyun başında ve takım savaşlarında geçtiğimiz IWCI’de Nardeus’a yaptığı gibi rakip taşıyıcılara Vadi’yi dar ediyor. Hem koridor safhasında hem de takım savaşlarında hedeflerine çok iyi odaklanan Yang takımının en önemli silahlarından biri.

Oyun başını sakin geçiren micaO ise, oyun sonunda tam bir canavara dönüşüyor. Harika pozisyon alması sayesinde hem çok az ölüp hem de inanılmaz hasarlar çıkarabilen micaO, INTZ ekibinde en dikkat edilmesi gereken oyuncu konumunda.

LYON GAMING

2013’te Latin Amerika’da kurulan Lyon Gaming takımı, geçen sene Kaos Latin Gamers’a kaptırdığı IWCI yerini bu sene geri aldı. Kurulduğu yıldan beri Latin Amerika’da katıldığı bütün turnuvalara neredeyse ambargo koyan Lyon Gaming, 2013’te yapılan ilk IWCI’de yer almış, fakat turnuvayı 5. bitirmişti.

Kadrosunda 2015 IWCA Latin Amerika takımından da tanıdığımız ormancı Thyak, nişancı Seiya ve destek Arce’yi bulunduran Lyon Gaming’in üst ve orta koridorunda ise Jirall ve Uri yer alıyor. Başarılı bir mevsim geçirip, ligi 10 maçta 8 galibiyet ile bitiren ekip, yarı finalde Revenge eSports’u 3-1, finalde de Havok Gaming’i 3-0 ile geçti ve IWCI’ye katılmaya hak kazandı.

Güçlü yanları

League of Legends’da herkesin bildiği fakat uygulamakta zorluk çektiği bir gerçek var. Rakibin haritadaki her hareketine direkt olarak karşılık veremeyebilirsin, fakat buna karşı haritanın farklı bir yerinde farklı bir şeyler alabilirsin. Bu bir kule veya Baron’da görüş olabilir. Lyon Gaming bunu yapabilen takımlardan ve bunu başarıyla yapabilen takımlara karşı oyunu kapatmak kolay olmuyor. Lyon Gaming her oyunda bunu yapmaya devam ettiği sürece hiçbir maçta yenilgiyi kolay kolay kabul etmeyecektir.

Bunun yanında sabırlı yapılarıyla da dikkat çeken Lyon Gaming, önlerinde net bir fırsat görmeden gereksiz risklere girmiyor. Bu oyun başlarında birkaç görev bırakmak anlamına gelse de, rakiplerin hatasını kollayarak galibiyete ulaşıyor. Şu ana kadar bu özellikleri onları başarıyı getirmiş gibi gözüküyor ama IWCI’de daha güçlü rakiplerle karşılaşacakları bir gerçek, bakalım farklı yapılardaki takımlara karşı neler yapabilecekler.

Zayıf yanları

Lyon Gaming’in ilk dikkat çeken zayıf yanı gereğinden fazla pasif oynayabiliyor olmaları. Havok Gaming’e karşı oynadıkları finalin ilk maçında üç koridorda da kazanan eşleşmelere sahip olmalarına rağmen haritada hamleler yapmayıp, oyunun ilerlemesini beklediler. Sonunda galibiyete ulaşan taraf olsalar da oyunu çok daha erken kapatabilirlerdi. Özellikle proaktif takımların kazandığı bu metada, onların bu çekingen tavırları kendilerine fayda sağlıyor gibi gözükse de daha güçlü rakiplere karşı başlarına iş açacaktır.

İkinci olarak, özellikle nişancı Seiya’nın takım savaşlarında pozisyon alma sorunları göze çarpıyor. Rakibin bekleme sürelerine dikkat etmeden savaşa girme eğilimi olan yıldız nişancı, bu savaşlarda ya Sihirdar Büyüsü harcamak zorunda kalıyor ya da tüm hasarını veremeden ölüyor. Lyon Gaming’in pasif oyunu sayesinde Sihirdar Büyülerini önemli savaşlarda kullanabilen Seiya, daha agresif takımlara karşı kendini Sıçra’sının bekleme süresinin 2 dakika olmasını dilerken bulabilir.

Lyon Gaming’in en önemli eksikliği ise, LatAm Kuzey’de final maçlarının bile stüdyoda oynanıyor olması. Sahne tecrübesi eksik olan takım, IWCI’de seyirci karşısında zorlanabilir. Özellikle turnuvanın favorilerinden olan ekibimiz SuperMassive ve Brezilya takımı INTZ’in tecrübeli oyuncuları, Lyon Gaming’in başlardaki sahne heyecanını suistimal edebilecekler arasında. İzleyiciler stüdyo ve sahne arasında bir fark olmadığını düşünebilirler ama oyunculara sorarsanız size farkın ne kadar büyük olduğunu söyleyeceklerdir.

Dikkat edilmesi gereken oyuncu

Lyon Gaming bireysel olarak çok yetenekli oyunculardan oluşsa da, takımı bir arada tutarak öne çıkan bir kişi var. Ormancı Thyak, final serisinde takımı için ne kadar önemli bir oyuncu olduğunu gösterdi. Ekstra işlere kalkışmadan görevini tam anlamıyla yapan Thyak, 3 maçta 17,5 KDA ve %77 skora katılım oranı ile göz kamaştırdı. IWCI’de çok önemli ormancılara karşı oynayacak olan Thyak, kendini göstermek için daha da istekli olacaktır.

ISURUS GAMING

IWCI’de Latin Amerika Güney’i temsil edecek olan Isurus Gaming, Meksika’ya gidecek en tecrübesiz ekip. İlk başarılarını bu mevsim elde eden takımda, nişancı Zeicro dışında final veya uluslararası turnuva gören hiçbir oyuncu yok. Dünya sahnesine ilk defa kendini tanıtacak olan takımın başarıya aç olduğu bir gerçek.

Üst koridorda Pride, ormanda Clatos, orta koridorda Emp, alt koridor ikilisinde ise nişancı Zeicro ve destek Newbie’den oluşan Isurus Gaming, Güney Amerika Açılış Kupası’nı 2 galibiyet, 5 beraberlik[1] ve 3 mağlubiyet ile 4. bitirdi. Mevsim finallerinde favori olarak gösterilmeyen takım, yarı finalde ligi lider bitiren Furious Gaming’i heyecan verici geçen seride 3-2 ile geçtikten sonra, finalde de Last Kings’i 3-0 yenerek Meksika yolunu tuttu. Ne yapacağı belli olmayan bir takım olduğunu şimdiden kanıtlayan Isurus Gaming, bakalım IWCI’de de bir sürprize imza atabilecek mi?

Güçlü yanları

Isurus Gaming, 3-0 kazandıkları final ve 5 maça giden yarı final serilerinde de gösterdikleri üzere, geriye düşseler de çok öne geçseler de konsantrasyonlarını kaybetmeyen bir takım. Oyun yapılarını ve bütünlüklerini her durumda koruyup, gereksiz riskler almıyorlar ve bunun sonucunda geriye düştükleri maçlarda oyundan kopmuyor, öne geçtikleri maçlarda ise oyunu kapatmayı biliyorlar.

Zayıf yanları

Her ne kadar temiz bir oyun yapısına sahip olsalar da, harita görevlerini zamanlama konusunda bazen eksiklik yaşayabiliyor Isurus Gaming. Yanlış zamanda geri dönen takım üyeleri yüzünden kaybettikleri kuleler, tarafsız canavarlar, hatta oyunlar bile olabiliyor.

İkinci ve daha önemli bir zayıflıkları ise üst koridor oyuncuları Pride. Takımın en zayıf halkası gibi gözüken 19 yaşındaki oyuncunun koridorda bire bir skor verdiğine bile şahit olduk. Daha önemlisi ise; takım savaşlarında karşı takımın taşıyıcılarına fazla odaklanıp, takımının onu takip edemeyeceği pozisyonlara girebiliyor. Pride agresifliğini biraz azaltmazsa turnuvada takımına çok zarar verebilir.

Dikkat edilmesi gereken oyuncu

Takımın belki en tanınan oyuncusu, çok başarılı bir mevsim geçiren eski Kaos Latin Gamers nişancısı Zeicro. Ancak onun kadar ünlü olmasa da takımda en çok dikkat çeken oyuncu, nişancı pozisyonundan orta koridora geçen Emp. Final serisinde üç farklı şampiyonla oynayan Emp, üç maçta da kusursuza yakın performans gösterdi. Özellikle ilk maçtaki Azir oyunuyla dikkat çeken yıldız oyuncu, üç maçta da üzerinde Zed yasaklamasını da çekti. Tek eksiği oyunun erken aşamasında minyon kesmede yaşadığı zorluklar gibi olsa da, aldığı bire bir skorlar ile bu eksiğini çok rahat kapatabildiğini gösterdi. Bakalım Wild Card takımlarındaki tanınmış orta koridorlara karşı aynı performansı sergileyebilecek mi?

Temsilcimiz SuperMassive’in de katıldığı IWCI 2016'yı Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece saat 00.00'dan itibaren LoL TV'den takip edebilirsiniz.